Jak Češi slaví Vánoce?

2 – Jak Češi slaví Vánoce_ – A – annotations

Published using Google Docs
2 – Jak Češi slaví Vánoce_ – A – annotations
Updated automatically every 5 minutes

Martin: Já vím, že je tam nějaký kapr, toto, salát, ale jako jinak vůbec nevím jako.

jinak – otherwise

Jolana: Dvacátého čtvrtého a slavíme u nás doma hnedka (hned) vod (od) rána, s maminkou děláme, připravujeme cukroví, krájíme ovoce… Bramborový salát většinou připravíme už den předem, aby se krásně rozležel. – Supr (super). – Ale smažíme řízky. Děláme k obědu, děláme zelovku (zelňačku) a k večeři děláme… napůl kapra, ale většina… já třeba zrovna kapra nemám úplně ráda, takže eště (ještě) maminka dělá klasicky nějaký (nějaké) filé a bramborovej (bramborový) salát.

hned – immediately

od rána – from morning, starting in the morning

den předem – a day ahead of time

aby se krásně rozležel – for the flavors to settle properly

řízky – cutlets (schnitzel)

zelňačka – cabbage soup

napůl kapra – here she is starting to say that they do a half-and-half mix of carp and some other fish

filé – filet

Jáchym: Češi slaví Vánoce tak, že dopoledne dvacátého čtvrtého prosince se zdobí stromek a večer je štědrovečerní večeře, což je většinou nějaká ryba. A potom si jdou tedy Češi rozbalit dárky od Ježíška. My to rozhodně nepřeháníme, prostě sníme tu štědrovečerní večeři a rozbalíme si dárky.

Ježíšek – little Jesus

přehánět – overdo, exaggerate

prostě – simply

Denisa: Vánoce… většinou se napeče cukroví, ozdobí se stromeček. My třeba chodíme s rodinou do kostela, pak se všichni sejdeme u večeře na Štědrej (Štědrý) den, sníme kapra a bramborovej (bramborový) salát. Potom jdeme rozbalovat dárky a všichni koukáme na Popelku, to je taková tradiční česká pohádka.

napéct – another perfective of péct ‘to bake’ (along with upéct). The na- prefix gives the added meaning of there being a lot of baking

kostel – church

sejít se – to get together

Popelka – Cindarella

pohádka – fairytale