Michal: Na Vánoce většinou se peče cukroví, perníčky, dělá se bramborový salát. K tomu se smaží kapr, případně řízky. Hodně je to o tom, aby se sešla celá rodina, viděli jsme přátele, na které jsme třeba neměli čas, a podobně.
Jana: Tak začíná to Štědrým dnem, to znamená spíš Štědrým večerem, i když je to teďka už svátek celý den, že?
Josef: Já bych jenom předeslal, že je zapotřebí, aby se rodina sešla.
Jana: No a jako to tak většina těch rodin to tak dělá. Že se snaží třeba s těma (těmi) nejbližšíma (nejbližšími) ten Štědrý večer prožít spolu. Anebo potom jsou ještě ty dva svátky, že, Hod boží a Štěpána. Tak aspoň některý ten den že se ta rodina sejde. No a samozřejmě se slavnostní jídlo dělá.
Zdeňka: Já myslím, že úplně v prvé (první) řadě je to, že se vlastně sejde rodina. Že je to tom, že se všichni potkají. Že třeba teďka je moderní, že děti odjíždí různě do cizích zemích, takže se vlastně na ty Vánoce vrací, rodiče je většinou vidí po delší době. Takže prostě radost, oslava, spoustu dobrého jídla a pak dárečky, že. Které si myslím, že jsou jakoby největší radost pro malé děti, že já jako třeba osobně čím su (jsem) starší, tak tím to jakoby míň vnímám. Je pro mě největší radost prostě to, že se sejde ta rodina a vidíme se všichni.
Petra: Vánoce… Tak nejlepší je asi koupit živýho (živého) kapra a dát ho doma do vany. To si nejvíc pamatuju, když jsem byla malá, že jsme se pak nemohli sprchovat a koupat asi dva dny, nebo někdy možná i dýl (déle). A pak mamka musela toho kapra zabít, takže to bylo trochu hrozný (hrozné). No a jinak samozřejmě spousta cukroví, nejlepší dycky (vždycky) od babičky. No a hodně jídla a hodně pití. A hodně dárků.